top of page

SSS

Kalsiyum/Magnezyum/kH Dengesi Nasıl Sağlanır?

Resif akvaryumlarında en hızlı tüketilen mineraller kalsiyum, karbonat ve magnezyumdur. Genelde hemen her akvaristin ölçtüğü bu üç değer bir masanın üç ayağı gibi dengede olmak zorundadır. Karbonat, kalsiyuma ve magnezyuma bağlanır. Birlikte alkaniteyi oluştururlar. Birinin eksikliği diğerlerini işlevsiz kılar. Aşağıda tecrübelere ve tropik denizlerdeki ölçümlere bağlı ideal değerleri göreceksiniz. Akvaryuma katkı girerken kalsiyum ve karbonatın magnezyum dan yirmi kat hızlı tüketildiğini unutmayın. O nedenle öncelikli ölçülmesi geren kalsiyum ve karbonattır. Katkı girerken ölçülen değerle hedef değer arasındaki farkı ppm olarak hesaplamalısınız. Örneğin 420ppm kalsiyum ölçtüğünüzde hedef 430 ppm ise aradaki fark olan 10ppm i su hacmiyle çarpın. Çıkan değer eklemeniz gereken miktarı verecek. Eğer hazır katkı aldıysanız üreticinin etikette yazan miktarı dikkate almalısınız. Yani katkının etiketinde 5ml si 100 litre suya 10 ppm kalsiyum ekliyor diye yazılıysa ve su hacminiz 250 litreyse 12,5 ml katkı girmeniz gerekiyor. kH ölçümü de benzer şekildedir. Ancak fark ppm değil kH birimi olarak ifade edilir. Örneğin ölçülen kH 8 ve hedef 9 ise, bir kH lık yukseltme yapacak kadar katkı girmelisiniz.
Kullanacağınız kalsiyum katkısı magnezyum ve stronsiyum ilaveli olanlardan ise bu daha iyidir. Karbonat katkısı olarak karbonat ve bikarbonat içerenleri tercih edin.
Resif için bunlara ilaveten bor, flor ve iyot içeren bir minör element katkısı mercan ve balıklarda canlı renkler sağlar.
Katkıları suya ilave ederken dikkat edilmesi gerekenler:
Aynı anda kH ve kalsiyum-magnezyum girmeyin. Çökelme olur.
Bir günde 1kH dan fazla yükseltme yapmayın. Canlılar rahatsız olur.
Bir günde 30ppm den fazla kalsiyum ve magnezyum yükseltme yapmayın.
Hedef değerler:
Kalsiyum: 430-450ppm
Magnezyum: 1350-1380ppm
kH: 9-12

Deniz Akvaryumu Sıcaklık Dengesi Neden Önemli?

Denizlerde su sıcaklığı stabil olduğundan canlılar bu duruma adapte olmuşlardır. Tropik kuşakta deniz suyu sıcaklığı yıl boyunca bir kaç dereceden fazla değişmez. O nedenle akvaryum sıcaklığının da stabil olması gerekir. Sıcağın gün içinde 0.5 dereceden fazla düşmesi canlılarda sorunlara yol açabilir. Özellikle beyaz benek oluşumunda ani sıcaklık düşümü çok etkendir. Akvaryum ısıtıcısının bağlanacağı bir dijital sıcaklık kontrol cihazı sıcaklığın sabit tutulmasını sağlar. Dijital termostat olarak da satılan böyle bir cihaz alırken kontrol hassasiyetinin 0.1 derece olmasına dikkat edilmelidir. Benim termostat hassasiyeti için ayar tercihim 0.2 derece. Yani sıcaklığı 26.8 ile 27.2 derece arasında tutuyorum. Bu termostatlarda ısıtma-soğutma seçeneği de olmalı. Yazın fanla soğutma tercih edenler soğutma modunda kullanabilirler. Böylece yaz-kış sıcaklık sabit tutulabilir.

Deniz Akvaryumu Suyu Nasıl Hazırlanır?

Deniz akvaryumu kurulumunda ve su değişimi için tuzun eritilme süreci önemlidir. Reef veya marine sentetik tuzlar genellikle ro arıtma suyuna uygun formüle edilirler. Damacana suyu ph değeri ve içerdiği mineraller tuzun geç erimesine yol açabilir. Musluk suyu klor, silikat gibi istenmeyen maddeler içerdiğinden kesinlikle kullanmayın. Öncelikle temiz suyu plastik bir kova içerisine doldurup, akıntı motorunu alt veya orta kısımda çlıştırın. Her bir litre su için 33-38 gram arası tuz tartın. Bu değer marine ve reef akvaryuma göre belirlenir. Tuzu suya çok yavaş eklemeye başlayın. Öyle ki tuz kova tabanında fazla birikmeden erimeye başlamalı. Tüm tuzu ekledikten sonra motor çalışmaya devam etmeli. Bu arada hazırladığınız suyun sıcaklığı akvaryum suyu ile aynı olması için bir ısıtıcı kullanmalısınız. Tabanda hiç tuz kalmayınca motoru durdurup yarım saat suyu dinlendirmek gerekiyor. Artık deniz suyunuz hazır.

Aktif Karbon Nasıl Kullanılır?

Aktif karbon suyu toksinler ve kirlilik yaratan maddelerden temizler. Suda koku ve renk değişimi olduğunda yenisiyle değiştirilir. Suyun akıntılı bölümünde filesiyle veya ince filtreli medya reaktöründe filesiz kullanılır. Kullanım süresi akvaryum canlı yüküne göre değişmekle birlikte 500 litreye kadar akvaryumda bir ay süreyle 200 gr bir paket yeterli arıtma sağlayacaktır.

bottom of page